Cloud computing přebírá dominantní roli, a Platforma jako služba získává na popularitě. Stejně jako všechny ostatní modely cloudu, i PaaS zahrnuje předplatné a jeho používání podle potřeby.
Firmy však mohou tuto možnost využít k vytvoření libovolné aplikace, kterou si dokáží představit, pomocí platformy pro vývoj a nasazení v cloudu. Poskytovatelé cloudových služeb mají diverzifikované služby, které se zaměřují na B2B, nejen na B2C.
Charakteristiky platformy jako služby (PaaS)
Poskytovatel cloudových služeb dodává vývojovým týmům předem připravené programovací nástroje a komponenty aplikační infrastruktury. Tento typ cloudového modelu poskytovatele třetí strany odlišuje PaaS od typických prostředí pro vývoj softwaru.
Spolu se softwarem jako službou (SaaS) a infrastrukturou jako službou (IaaS) se jedná o model cloud computingu, který umožňuje vyvíjet, udržovat a poskytovat aplikace. Ty byly tradičně oddělené, a i když si firmy mohly pořídit celou sadu, musely je instalovat a ukládat na lokálních zařízeních. S těmito řešeními mohou uživatelé programovat a nasazovat přímo v cloudu.
Řešení “vše v jednom” pomáhá vývojářům konsolidovat nasazení aplikací a zároveň jejich vývojářské nástroje. Šetří čas díky použití předpřipravených komponent. Různé integrace jim navíc umožňují shromažďovat cenné obchodní analýzy.
Co je součástí služby PaaS cloud computing?
Stejně jako ostatní cloudové služby je i PaaS dodávána se základní infrastrukturou, sítí, úložištěm a servery. Systém také umožňuje vývojářům vytvářet různé typy aplikací, včetně těch, které využívají middleware, správu databází, nasazování softwaru a zpravodajské služby.
Řešení PaaS obsahují vše, co může moderní společnost potřebovat pro správu softwarových aplikací a infrastruktury. Pokud jde o servery, můžete najít řešení s fyzickými nebo virtuálními servery, stejně jako vzdálený server a e-mailový server.
Komplexní systémy pro správu databází spolu s širokou škálou nástrojů pro správu databází, nástrojů pro nasazení a prostředí mohou pomoci jakémukoli procesu vývoje bez ohledu na přístup nebo konečný cíl.
Jak funguje platforma jako služba?
Systémy PaaS zajišťují napájení zadní části aplikace, včetně úložišť, operačních systémů, serverů a databází. Jinými slovy, vývojáři dostanou nástroje a prostředí, aby mohli vytvářet své aplikace na již existujícím backendu.
Vývojáři mohou pracovat z jakéhokoli zařízení, odkudkoli a kdykoli díky řízenému vyrovnávání zátěže. Takové nastavení umožňuje vývojářům soustředit se na uživatelské prostředí a front-end. Celé prostředí je také vybaveno kontinuální integrací, která poskytuje další funkce.
Poskytovatelé prostředí PaaS používají bezpečnostní záplaty a udržují platformu jako celek. Používáním těchto typů prostředí se snižují bezpečnostní rizika a vývoj je cílenější.
Typy platformy jako služby
Řešení PaaS lze rozdělit do bezpočtu kategorií. Existují však tři hlavní typy, které byste měli znát.
- Open-Cloud nebo Otevřená platfroma PaaS: tato řešení mohou být zdarma a s otevřeným zdrojovým kódem. Můžete je používat jako zcela nezávislé a samostatné platformy, které poskytují velkou flexibilitu. Ve většině případů jsou ideální pro hybridní cloudové varianty PaaS.
PaaS pro službu SaaS: tento druh řešení je úzce spjat s často používanými platformami SaaS, jako je Intuit, Salesforce apod. Tato řešení PaaS vytvářejí kolem konkrétní aplikace SaaS ekosystém pro vývojáře, kteří mohou přidávat nové funkce, jež běží na jádru aplikace.
- Operační prostředí pro PaaS: ve většině případů se jedná o dodavatele IaaS, kteří poskytují funkce PaaS. I když nemusí mít stejné funkce, může to být dobrá volba pro uživatele, kteří se chtějí zavázat k určité IaaS. Tyto systémy PaaS však mají potenciál uzamčení dodavatele.
Příklady platformy jako služby
Webové služby Amazon
AWS Elastic Beanstalk je nejoblíbenějším řešením PaaS. Skvělé na něm je, že umožňuje uživatelům IaaS vytvářet aplikace a neustále přibývají nové vývojové nástroje. AWS Elastic Beanstalk je ideální pro aplikace vyvíjené v Dockeru, Javě, PHP, Pythonu a dalších programovacích jazycích.
IBM Cloud
IBM nabízí open-source bezpečnostní platformu s úplnou kontrolou nad celým životním cyklem webové aplikace. Týmy DevOps mohou využívat spoustu různých možností poskytovatelů služeb třetích stran rozšiřujících funkcionalitu.
Google App Engine
Google je vždy na špičce všech digitálních služeb. Jejich aplikační engine má vynikající dobu provozu a podporuje mnoho jazykových balíčků, integraci s GitHubem a mnoho dalších cenných integrací.
Srovnání PaaS s interně hostovanými vývojovými prostředími
Stručně řečeno, tradiční hostovaná vývojová prostředí jsou mnohem horší než řešení PaaS. Jednoduše řečeno, tradiční možnosti nenabízejí velkou všestrannost nebo přizpůsobení. Zároveň si vývojáři musí většinu věcí dělat sami, včetně:
- nastavení aplikačních serverů
- vytvoření MySQL databáze
- diagnózy výkonu
- nastavení závislostí
- nastavení brány firewall a péče o celkové zabezpečení.
- nastavení času běhu platformy
Jinými slovy, než začnete kódovat, musíte udělat spoustu práce. Služba PaaS nejenže tuto práci odstraňuje, ale přináší také spoustu dalších výhod, včetně:
- Ukládání do mezipaměti HTTP
- spolehlivé zálohování
- snadné škálování
- snadné nasazení
- není potřeba konfigurace
- rychlejší uvedení na trh
- nejsou potřeba softwarové licence
Rozdíl mezi SaaS a PaaS
Zásadní rozdíl mezi nimi je v tom, že SaaS je služba, která umožňuje lidem používat určitý software prostřednictvím internetu. Poskytovatel spravuje platformu a její infrastrukturu. Dobrým příkladem je služba LiveAgent help desk software.
Naproti tomu PaaS je celé prostředí, které mohou klienti používat ke správě, spouštění a vývoji aplikací. A to bez nutnosti starat se o správu svých operačních systémů.
PaaS v zásadě umožňuje uživatelům spravovat data a aplikace, takže je ideální pro firmy, zatímco SaaS je určena pro koncové uživatele.
Try LiveAgent today
LiveAgent is the best-rated and most reviewed all-in-one help desk software.
Frequently Asked Questions
Jaké jsou vlastnosti platformy jako služby (PaaS)?
Používání vývojového prostředí PaaS je výhodné, protože společnosti získávají:flexibilní integrace a služby, robustní funkce, spoustu možností přizpůsobení databáze, více nájemců, přizpůsobitelné uživatelské rozhraní, infrastrukturu cloud computingu.
Co je součástí platformy jako služby?
Cloudové komponenty PaaS zahrnují kompletní back-endovou infrastrukturu potřebnou pro vývoj aplikací. To zahrnuje síťovou infrastrukturu, možnosti ukládání dat, výpočetní zdroje, různé servery, nástroje pro správu databází a služby BI.
Jak funguje platforma jako služba?
PaaS funguje jako cloudová platforma, která poskytuje všechny potřebné vývojové nástroje v online prostředí s přizpůsobitelným rozhraním. Cloudové prostředí umožňuje uživatelům přihlásit se z libovolného místa, zavádět produkty, testovat aplikace a spolupracovat na projektech.
Kolik typů platforem jako služby existuje?
Existuje nespočet modelů cloudových služeb a společností, které je poskytují. I když neexistuje přesný počet řešení PaaS, můžeme bez obav říci, že jejich počet přesahuje stovky.
Jaký je příklad služby platformy?
Mezi typické příklady patří IBM Cloud, Salesforce, AWS, Google App Engine atd.
Jak si PaaS stojí ve srovnání s interně hostovanými vývojovými prostředími?
PaaS je mnohem lepší než interní prostředí pro vývoj softwaru. Tyto platformy můžete používat na jakémkoli zařízení s připojením k internetu. Nabízejí interní zdroje, síťové zdroje a úplnou kontrolu nad procesem vývoje s počáteční investicí.
Jaký je rozdíl mezi SaaS a PaaS?
SaaS je software, který mohou lidé používat prostřednictvím aplikace založené na předplatném. PaaS je celá infrastruktura, která se dodává s vývojovými nástroji používanými k vytváření cloudového softwaru.
Po přečtení této stránky by vás mohlo zajímat více o tom, jak přesně platforma jako služba funguje. Zjistíte, co všechno je součástí služby PaaS a jak tyto platformy pomáhají zefektivnit vaše podnikání. Další užitečné informace můžete získat porovnáním rozdílů mezi SaaS a PaaS. Dozvíte se, jaké jsou hlavní výhody SaaS a jak funguje v praxi.
Call centrum zákaznické služby
Objevte, jak call centrum zákaznické služby může posílit spokojenost vašich zákazníků a zlepšit obchodní výsledky. Zjistěte, jak vybrat kompetentní tým s technickými znalostmi, integrovat CRM a efektivně řídit komunikaci. Prozkoumejte klíčové povinnosti a vlastnosti pracovníků, které zajistí výjimečnou zákaznickou zkušenost. Navštivte nás a získejte přehled, jak zlepšit své služby pomocí špičkového softwaru pro call centra.