Kontrolní seznam plánu krizové komunikace obsahuje klíčové prvky pro efektivní strategii, včetně identifikace zúčastněných stran, určení odpovědných osob, šablon sdělení a často kladených otázek. Pomáhá organizacím v soukromém i veřejném sektoru připravit se na krizové situace.
Krizový komunikační plán je důležitým nástrojem, který může organizacím pomoci efektivně předat jejich sdělení v době krize. Následující kontrolní seznam vám pomůže vytvořit komplexní strategii pro dosažení komunikačních cílů v době krize.
Bez ohledu na to, v jakém odvětví pracujete, je důležité mít vypracovaný plán krizové komunikace. Neočekávaná situace může nastat kdykoli, např. mimořádné události v oblasti veřejného zdraví, jako je krize Covid-19, takže připravenost vám pomůže efektivně komunikovat a minimalizovat dopad na vaši firmu.
Jednou z nejdůležitějších vlastností krizové komunikace je plánování dopředu. Pokud věnujete čas vypracování plánu komunikace v době krize ještě předtím, než k ní dojde, můžete si být jisti, že máte jasnou a stručnou strategii, kterou se budete řídit, pokud dojde ke katastrofě. Kontrolní seznam vám pomůže určit klíčové prvky efektivní strategie komunikace v případě rizika, což znamená, že budete připraveni na všechno.
Každá organizace může mít prospěch z toho, že má zavedenou strategii krizové komunikace. Ať už pracujete v soukromém či veřejném sektoru, nebo jste nezisková organizace, připravenost na krizi je nezbytná. Kontrolní seznam plánu krizové komunikace vám pomůže začít s vytvářením účinné strategie, která vám pomůže právě v této oblasti.
Majitelům firem
Pokud vlastníte nebo provozujete firmu, musíte být připraveni na možnost krize. Kontrolní seznam plánu krizové komunikace vám pomůže připravit se na reakci, pokud dojde ke katastrofě.
Manažerům
Pokud řídíte tým lidí, musíte být připraveni na možnost krize. Vaší povinností bude zajistit, aby všichni věděli, co mají dělat a jak efektivně komunikovat, pokud krize nastane.
Zaměstnancům
Pokud jste zaměstnanec, musíte znát strategii krizové komunikace vaší společnosti. V případě krize bude důležité, abyste věděli, jak komunikovat se zákazníky, klienty a širokou veřejností.
Existuje několik charakteristik krizové komunikace, které by měl obsahovat každý plán. Zde jsme uvedli, co považujeme za nejdůležitější součásti účinné strategie krizové komunikace.
Patří sem všichni, kteří by mohli být krizí ovlivněni, například zaměstnanci, zákazníci, dodavatelé, investoři atd.
Je důležité zvážit, jak bude každá z těchto skupin krizí ovlivněna a jaké mohou být její konkrétní potřeby a obavy. To vám pomůže přizpůsobit strategii krizové komunikace potřebám každé skupiny.
Zvažte, koho by mohla krize ovlivnit, a to jak pozitivně, tak negativně, a zamyslete se nad tím, kdo má na výsledku zájem. Jste-li například majitelem firmy, pak za zainteresované strany lze považovat vaše zaměstnance, zákazníky, dodavatele a investory. Jste-li nezisková organizace, pak mezi vaše zainteresované strany mohou patřit dárci, dobrovolníci, příjemci a široká veřejnost.
Jaké nástroje použít pro identifikaci vašich zainteresovaných stran?
Může jít o jednotlivce, například generálního ředitele nebo prezidenta, nebo o tým lidí.
Je důležité mít někoho, kdo je zodpovědný za komunikaci, aby existovala jasná hierarchie velení a každý věděl, na koho se obrátit pro informace. To pomůže zajistit, aby komunikace byla jasná a stručná.
Nejlepším způsobem, jak to udělat, je jmenovat někoho nebo tým lidí ještě předtím, než krize nastane. Ideálním typem osoby, která bude mít na starosti komunikaci během krize, je někdo, kdo je vyrovnaný a dokáže jasně uvažovat pod tlakem. Měla by také umět dobře komunikovat s lidmi, a to jak ústně, tak písemně.
Jakmile určíte, kdo bude zodpovědný za krizovou komunikaci, musíte se ujistit, že tato osoba chápe, co se od ní v této roli očekává.
Osoba odpovědná za realizaci strategie krizové komunikace musí mít jasno v tom, jaké jsou její povinnosti, aby mohla v případě krize jednat rychle a efektivně. To zahrnuje více než jen znalost plánu – musí také znát celkovou komunikační strategii společnosti a být schopen myslet na vlastní pěst.
Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je sednout si s ním a podrobně s ním projít plán a zdůraznit jeho konkrétní role a povinnosti. Měli byste jim také poskytnout veškerá školení nebo zdroje, které potřebují k efektivnímu plnění svých povinností.
Předem se rozhodněte, které kanály (např. e-mail, textové zprávy, sociální média) budete používat pro komunikaci, abyste mohli rychle informovat, když nastane mimořádná situace.
Během krize je důležité komunikovat se svým týmem a zúčastněnými stranami pomocí kanálů, které je osloví nejefektivněji. Je také důležité předem určit, jaké kanály budou pro komunikaci použity, abyste se mohli rychle dozvědět, když dojde k mimořádné události. Tímto způsobem zajistíte, že všichni dostanou stejnou zprávu a nikdo nezůstane v době krize v nevědomosti.
Zvažte, kdo je vaše publikum a na jaké způsoby komunikace bude nejspíše reagovat. Například pokud interní komunikace se zaměstnanci vyžaduje metodu, ke které mají snadný přístup v pracovní době, jako je e-mail nebo intranetový systém. Pokud komunikujete se zákazníky, pak budete potřebovat metodu, ke které mají přístup kdykoli, například sociální média nebo webové stránky společnosti.
Je to dobrý způsob, jak zajistit, aby veškerá komunikace napříč všemi kanály byla konzistentní bez ohledu na to, kdo ji odesílá.
Konzistence je v krizové komunikaci důležitá, protože pomáhá budovat důvěru publika. Pokud uvidí stejnou zprávu pocházející z různých zdrojů, příjemci s větší pravděpodobností uvěří, že je pravdivá. Konzistentní sdělení navíc pomohou zabránit zmatkům a zajistí, že všichni budou na stejné vlně.
Budete muset zvážit různé kanály, které budete používat, a pro každý z nich vytvořit šablonu. Pokud například používáte e-mail, pak byste měli vytvořit šablonu sdělení, kterou lze snadno přizpůsobit příslušnými informacemi. Na sociálních sítích budete chtít vytvořit šablonu, kterou lze použít na všech různých platformách, na kterých se prezentujete.
Připravené odpovědi na často kladené otázky (FAQ) mohou být užitečným způsobem, jak poskytnout informace zúčastněným stranám během krize.
Stránka s často kladenými dotazy na vašich webových stránkách pomáhá předcházet zmatkům a zajišťuje, že všichni dostanou stejné informace. Navíc může pomoci ušetřit čas, protože nebudete muset odpovídat na stejné, často se opakující otázky vícekrát.
Budete muset zvážit, kdo je vaše publikum a jaké otázky pravděpodobně bude mít. Pokud například komunikujete se zaměstnanci, pak budete chtít zahrnout otázky týkající se zásad společnosti v případě mimořádných událostí. Pokud komunikujete se zákazníky, pak budete muset zahrnout otázky o tom, jak se jich krize dotkne.
Jaké nástroje použít pro sestavení často kladených otázek?
Média mohou být v krizových situacích mocným nástrojem, jak dostat informace k veřejnosti.
Přestože média mohou být účinným prostředkem, jak oslovit veřejnost během krize, mohou být také dotěrná a rušivá. Proto je třeba mít plán, jak budete dotazy médií vyřizovat. Pokud jste schopni kontrolovat zprávy, které média šíří, můžete pomoci zajistit, aby vaše publikum dostávalo přesné a včasné informace.
Musíte si odpovědět na několik otázek: “Je nejlepší jmenovat tiskového mluvčího, který bude hlavním kontaktním místem pro média?”, “Uspořádáme tiskovou konferenci?” a “Máme vydat tiskovou zprávu?”. Musíte si také promyslet, jaké informace médiím poskytnete a jakým způsobem.
V době krize je nezbytné mít plán komunikace se zaměstnanci, aby všichni byli na stejné vlně a aby se šířily přesné informace.
Je důležité komunikovat se zaměstnanci během krize, aby všichni věděli, co se děje a jaká bude reakce společnosti na krizi. Navíc to může pomoci zabránit šíření fám a spekulací.
Nejprve určete, kdo bude zodpovědný za komunikaci se zaměstnanci, což může být personální oddělení nebo někdo z oddělení komunikace. Poté je třeba určit, jakým způsobem budete se zaměstnanci komunikovat – například zda rozešlete e-mail, uspořádáte schůzku nebo nahrajete videozprávu? To bude záviset na velikosti vaší společnosti a závažnosti krize.
Jaké nástroje použít pro komunikaci se zaměstnanci v době krize?
Po vytvoření strategie krizové komunikace je třeba proškolit klíčové pracovníky, aby věděli, co mají v případě krize dělat.
Jsou to lidé, kteří budou zodpovědní za realizaci plánu v případě krize. Tím, že je proškolíte předem, si můžete být jisti, že budou vědět, co dělat v případě katastrofy, a budou připraveni na jakoukoli eventualitu.
Prvním krokem je zjistit, kdo jsou vaši klíčoví pracovníci – obvykle se jedná o lidi na vedoucích nebo komunikačních pozicích. Dále je třeba jim poskytnout školení o krizovém komunikačním plánu, které lze provést různými metodami, například osobním školením, online kurzem nebo tištěnou příručkou.
Váš online plán krizové komunikace není statický dokument – měl by být pravidelně revidován a aktualizován, aby byl stále relevantní a účinný, a také uložen v digitální podobě, aby byl snadno přístupný.
Svět se rychle mění a to, co bylo kdysi považováno za efektivní komunikaci v době krize, už nemusí být. Navíc s tím, jak vaše společnost roste a mění se, bude třeba, aby se s ní měnil i váš plán a komunikační cíle. Pravidelnou revizí a aktualizací plánu si můžete být jisti, že bude vždy aktuální.
Alespoň jednou ročně nebo po jiném předem stanoveném období si vyhraďte čas na přezkoumání celého dokumentu a provedení případných změn. Plán byste také měli aktualizovat vždy, když ve vaší společnosti dojde k významným změnám, například ke změně vedení nebo uvedení nového produktu na trh.
Když čelíme krizi, může být lákavé vytvářet si domněnky o tom, co se děje a co je třeba udělat. To však často může vést k více problémům, než kolik jich vyřeší. Je důležité zachovat klid a vyhnout se vytváření předpokladů, abyste mohli jasně uvažovat a přijímat ta nejlepší možná rozhodnutí.
Během krize je důležité zůstat soustředěný a věnovat se svému úkolu. To však může být obtížné, pokud se cítíte přetížení nebo ve stresu. Pokud se v takové situaci ocitnete, udělejte si podle potřeby přestávku, abyste se k problému mohli vrátit odpočatí a připravení ho řešit. Pokud nemáte čas udělat si pořádnou přestávku, alespoň se na pár minut zastavte, abyste se nadechli a pokusili se vyčistit si hlavu.
Když jste pod tlakem, můžete snadno učinit unáhlené rozhodnutí, kterého později litujete. Pokud je to možné, vyhněte se závažným rozhodnutím, dokud krize nepomine a vy nebudete mít čas si vše promyslet. Pokud se musíte rozhodnout, nespěchejte a zvažte všechny možnosti, než se k něčemu zavážete.
V době krize je důležité být otevřený vůči svému týmu, klientům i veřejnosti. Říkejte na rovinu, co víte a co nevíte – lidé ocení vaši upřímnost a pomůže jim to vybudovat důvěru. Bude to také znamenat, že všichni budou přesně informováni o tom, co se děje.
V těžkých obdobích je snadné zapomenout na vlastní potřeby. Je však důležité starat se především o sebe. To znamená, že se ujistíte, že správně jíte a spíte, pravidelně cvičíte a věnujete si čas sami sobě, když to potřebujete. Pokud budete tyto věci dělat, budete se moci lépe vypořádat s krizí a pomoci ostatním.
The name(s) of the person(s) who will take charge in the event of a crisis. A clear and concise outline of the crisis situation and what actions need to be taken. A list of key personnel and their contact information. Procedures for safeguarding company property and confidential information. Protocols for communication with employees, customers, and the media.
There is no one-size-fits-all answer to this question, as the frequency with which a crisis communication plan should be updated will vary depending on the organization's risk profile and the nature of the risks it faces. However, most experts agree that a crisis communication plan should be reviewed and updated at least on an annual basis.
Perhaps the most obvious advantage is that it can help you effectively manage and respond to a crisis situation, minimizing the damage to your organization and its reputation. Planning ahead, which is one of the key characteristics in crisis communication, will also help you to anticipate and prepare for potential crises, identify key stakeholders and develop appropriate messages for each group, manage incoming information during a crisis situation ,coordinate efforts among various departments within your organization, and evaluate the effectiveness of your crisis response after it has subsided. Simply put, having a well thought out plan can mean the difference between successfully weathering a storm and being overwhelmed by it. If your business is not prepared for public health emergencies such as the Covid-19 crisis, now would be a good time to plan for any other disasters that might occur in future.
Clear and effective communication in times of crisis is essential for ensuring that everyone is on the same page and knows what needs to be done. While there are many different people who could potentially be in charge of communication during a crisis, it is important to choose someone who will be able to remain calm under pressure and convey all the relevant information clearly and concisely. One person who could potentially be in charge of communication during a crisis is a team leader or supervisor - they would be responsible for ensuring that all team members are kept up-to-date on developments and have a clear understanding of what needs to be done. Another option would be to appoint a dedicated communications officer whose sole responsibility would be to manage all communication during a crisis - this person would need to be adept at handling high-pressure situations and have a keen understanding of how to effectively communicate with different audiences.
The main aspects of your crisis communication efforts should be to: Assess the situation and determine the best course of action. Act quickly to mitigate the damage and prevent additional losses. Communicate with key stakeholders. Manage the media and their perspective on crisis communication from your organization. Deal with any legal issues. Evaluate the crisis response and if your communication goals were met.
Kontrolní seznam zajištění kvality call centra
Pomocí tohoto kontrolního seznamu pro zajištění kvality call centra se ujistěte, že vaši agenti jsou schopni vyřídit každý hovor - bez výjimky.
Nejdůležitější kontrolní seznam call center
Optimalizujte své call centrum s naším kontrolním seznamem—od cílů po výkonnost agentů. Zajistěte špičkový zákaznický servis!
Help desk kontrolní seznam pro zajištění kvality
Helpdesk je prvním krokem k poskytování hvězdných služeb zákazníkům. Podívejte se na náš kontrolní seznam zajištění kvality helpdesku, abyste se ujistili, že vše běží hladce.
Join our community of happy clients and provide excellent customer support with LiveAgent.
Naše stránky využívají cookies. Pokračováním souhlasíte s využitím cookies, jak je podrobně popsáno v Bezpečnostní zásady a soubory cookies.